خوش آمديد

صفحه اصلی

معرفی روستای سرنجلک

ویدئو کلیپ لــری

فایل صوتی لــری

فرهنگ لغات لـری

اشعار لــری

پیامک لــری

گالــری عکس

ايميل ما

کاربر مهمان، خوش آمديد!

منوي اصلي
لينکهاي سريع

آرشیو ماهانه
۹۴/۰۴/۰۱ - ۹۴/۰۴/۳۱
۹۲/۱۱/۰۱ - ۹۲/۱۱/۳۰
۹۲/۱۰/۰۱ - ۹۲/۱۰/۳۰
۹۲/۰۹/۰۱ - ۹۲/۰۹/۳۰
۹۲/۰۸/۰۱ - ۹۲/۰۸/۳۰
۹۲/۰۷/۰۱ - ۹۲/۰۷/۳۰
۹۲/۰۶/۰۱ - ۹۲/۰۶/۳۱
۹۲/۰۵/۰۱ - ۹۲/۰۵/۳۱
۸۷/۰۵/۰۱ - ۸۷/۰۵/۳۱
۸۷/۰۲/۰۱ - ۸۷/۰۲/۳۱
۸۷/۰۱/۰۱ - ۸۷/۰۱/۳۱
۸۶/۱۲/۰۱ - ۸۶/۱۲/۲۹
ادامه ی آرشیو ماهانه

لينک دوستان

لوگوي دوستان

آمار بازديدكنندگان


تبليغات


خوش آمدید


تبليغات


خوش آمدید


مشاهیر لـر _ سیاستمداران معاصر


مشاهیر لـر _ سیاستمداران معاصر


 


صَمصام‌السَلطَنه


نَجَف‌قُلی خان بَختیاری مشهور به صَمصام‌السَلطَنه از سران ایل بختیاری و دو دوره رئیس‌الوزرای ایران در دورهٔ قاجار بود. وی به سختی فارسی سخن می گفت و با خودی و بیگانه لُری صحبت می کرد.نجفقلي خان بختياري فرزند حسينقلي خان ايلخان بختياري در 1267هـ .ق. متولد شد و پس از مرگ پدر در 1320هـ .ق. از سوي مظفرالدين شاه لقب صمصام.السلطنه و ايلخاني گرفت. صمصام.السلطنه در دوره حکومت محمدعلي شاه به مخالفان پيوست و با برادرخود عليقلي خان سردار اسعد همراه شد. او به همراه سواران مسلح بختياري اصفهان را تصرف کرد و حکومت اصفهان را در 1326 عهده.دار شد.در 29 رجب 1329 به رياست.الوزرايي رسيد و تا صفر 1331 در اين منصب باقي بود. در دوره نخست.وزيري وي مسئله اولتيماتوم روسها براي اخراج شوستر امريکايي مستشار ماليه صورت گرفت او از موافقان پذيرش تقاضاي روسها بود و مجلس مخالف اين مسئله بود. نتيجه؛ درگيري انحلال مجلس دوم شوراي ملي و اخراج شوستر از ايران بود. او بار ديگر در سال 1337ق/ 1296ش به مدت چهار ماه به نخست.وزيري منصوب شد و زماني که احمدشاه فرمان عزل او را صادر کرد براي مدتي حاضر به پذيرفتن اين فرمان نبود و خود را نخست.وزير مي.دانست. در انتخابات دوره چهارم مجلس شوراي ملي به نمايندگي تهران انتخاب شد و به مجلس راه يافت. در سال 1300ش حکومت خراسان به وي واگذار شد که خود از پذيرفتن آن سرباز زد و در 1308 نيز براي مدتي کوتاه به فرمانداري چهارمحال منصوب و به حل اختلافات در اين منطقه مأمور شد. او در سال 1309 در اصفهان درگذشت. نجفقلي خان صمصام.السلطنه فراماسونر و از اعضاي لژ بيداري بود

ادامه مطلب...سردار اسعد بختیاری


علیقلی خان بختیاری معروف به حاج علیقلی خان سردار اسعد بختیاری و فاتح ملی (۱۲۳۶ هجری خورشیدی - ۷ محرم ۱۲۹۶ هجری خورشیدی) متولد گونه کان یا جونقان کنونی از رؤسای روشنفکر تحصیلکرده مشروطه‌خواه لُر بختیاری و فرمانده فاتحین اصفهان و تهران در جریان انقلاب مشروطه در ایران بود.عليقلي خان ايلخاني (سردار اسعد دوم) پسر سوم و چهارمين فرزند حسين قلي خان ايلخاني از تيره هفت لنگ بختياري و نوۀ دختري نجف خان به سال 1274 ق /1858م بود.1 عليقلي خان از خردسالي نسبت به برادران خود برتري داشت. وي به مناسبت هوش و ذکاوت فطري بيش از ساير فرزندان مورد توجه ايلخاني قرار گرفت.
تیمور بختیار


سپهبد تیمور بختیار در سال 1296 هجری شمسی در شهر کرد بدنیا آمد . پدرش ،سردار معظم بختیاری ، از خوانین ایل بختیاری به شمار می آمد . وی تحصیلات ابتدایی خود را در اصفهان به پایان رسانید و برای ادامه تحصیل به همراه پسر عمویش شاپور بختیار عازم لبنان شد . تیمور بختیار در سال 1312 به فرانسه رفت و در دانشگاه سن سیر در رسته سواره نظام به ادامه تحصیل پرداخت و توانست در سال 1315 با درجه ستوان دومی از دانشگاه سن سیر فارغ التحصیل شده و در همان سال وارد ارتش ایران شد.

شاپور بختیار

دکتر شاپور بختیار، فرزند محمدرضا خان سردار فاتح در سال 1294ش متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه در ایران، برای ادامه تحصیل راهی بیروت و سپس پاریس شد. او دکترای حقوق بین‌الملل و دکترای علوم سیاسی خود را در پاریس کسب کرد. پس از بازگشت به ایران در 1324ش به استخدام وزارت کار و تبلیغات درآمد و تا مقام معاونت در این وزارتخانه ارتقاء یافت و در جریان نهضت ملی شدن نفت به جبهه ملی پیوست و به همین سبب پس از کودتا از کار برکنار ودر بازداشت بود.

مهدی کروبی

حجت الاسلام و المسلمین مهدی کروبی زاده سال ۱۳۱۶ در شهرستان الیگودرز در استان لرستان است.کروبی، تحصیل کرده حوزه و دانشگاه است. وی دبیرکل حزب اعتماد ملی است. او رئیس دو دوره مجلس شورای اسلامی ایران بود.

سید صفدر حسینیدکتر سید صفدر حسینی در سال ۱۳۳۳ در شهرستان ایذه متولد شد. وی در سال ۱۳۷۴ با درجة دکتری از دانشگاه ساسکاچوان کانادا در رشتة اقتصاد کشاورزی فارغ التحصیل شد و کار خود را با عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران آعاز کرد.دکتر سید صفدرحسینی در فاصلة سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۶ مشاور سازمان برنامه و بودجه و در سال ۱۳۷۶ استاندار چهار محال و بختیاری شد. وی در سال ۱۳۷۹ معاون امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و در سال ۱۳۸۰ در کابینة دوم آقای خاتمی با بالاترین رای مجلس ششم، وزیر کار و امور اجتماعی و در سال ۱۳۸۳ وزیر امور اقتصادی و دارایی شد.

زهرا رهنورد

به لطف فیلتریتگ جمهوری اسلامی ، عکس نامبرده قابل مشاهده نیست.


دکتر زهرا رهنورد بروجردي همسر ميرحسين موسوي و متولد بروجرد لرستان است. زهرا رهنورد بروجردي متولد 1334 در بروجرد است. او نويسنده نقاش و مجسمه ساز است. همچنين زهرا رهنورد بروجردي رئيس دانشگاه الزهرا و مشاور رئيس جمهور سابق کشورمان (سيد محمدخاتمي) را در کارنامه دارد. رهنورد داراي مدرک کارشناسي مجسمه سازي کارشناسي ارشد پژوهش و هنر کارشناسي ارشد علوم سياسي و دکتراي علوم سياسي از دانشگاه تهران و اولين زن مسلمان رئيس و اخيرا کسب مدرک تمام استادي(پروفسوري) دانشگاه است.

محمد رضا عباسی فرد


حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد رضا عباسی فرد  متولد  ۱۳۲۸ در کوهدشت لرستان ن، ماینده دوره های اول ودوم مجلس شورای اسلامی، معاون  اجرایی اسبق قوه قضائیه و عضو حقوقدانان شورای نگهبان عضو حزب جمهوري اسلامي، مشاور رئيس جمهور، مشاور رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ، رئيس ديوان عدالت اداري و عضو مجلس خبرگان رهبري.وی دارای مدرک دکتری فقه و مباني حقوق، خارج است .
علی یونسی


علی یونسی  زاده شهرستان نهاوند و چهارمین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران پس از استعفای اجباری دری نجف آبادی بوده است.در شرایطی که ۴ ماه از رخداد قتل‌های زنجیره‌ای گذشته بود و کشور در تب و تاب انتخابات ریاست دور اول شوراها بود، سیدمحمد خاتمی، یونسی را به مجلس پنجم معرفی کرد.

 

حسین کمالی


حسین کمالی روز پنجم مرداد سال ۱۳۳۲ در شهرستان دورود  استان لرستان زاده شد.او هشت سال وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه اول و دوم رفسنجانی و چهار سال در کابینه اول محمد خاتمی بوده‌است.وی اکنون دبیر کل حزب اسلامی کار است.

 ادامه مطلب...
محسن رضايي

محسن رضايي در شهريور 1333 و در هنگام کوچ پائيز عشاير لُر بختياري در خانواده اي مذهبي و دوستدار اهل بيت (ع) به دنيا آمد.محسن رضایی دوران کودکي و نوجواني را در شهر نفت خيز مسجدسليمان گذراند. به کمک چند تن از همسالانش، انجمن مذهبي «دين و دانش» را در مسجد جامع چشمه علي بنيان نهاد.پس از به پايان رساندن تحصيلات ابتدايي و بخشي از تحصيلات متوسطه در دبيرستان سيناي مسجدسليمان،با رتبه نهم در آزمون ورودي هنرستان صنعتي شرکت ملي نفت ايران در اهواز پذيرفته شد و در سال 1348 به اين شهر هجرت نمود و در محله خزعيله يا سچّه ساکن شد.

مهدی غضنفری


مهدی غضنفری (۱۳۳۹، الیگودرز) وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دوم محمود احمدی‌نژاد است.او سابقه تدریس در مدارس شهر الیگودرز به عنوان معلم را دارد.

 

 

دکتر عادل آذر


دکتر عادل آذر متولد   ۱۳۴۵ در شهرستان دهلران  استان ایلام است . وی دکتری مدیریت صنعتی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس می باشد.دکتر آذر نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره هفتم  بوده و هم اکنون رییس مرکز آمار ایران است.
علاءالدین بروجردی


علاءالدین بروجردی فرزند آیت ا… مرحوم حاج شیخ محمد ابراهیم بروجردی و نوه مرحوم حضرت آیت ا… العظمی حاج شیخ علی محمد نجفی بروجردی و نوه دختری آیت ا… سید علی اصغر لاری فرزند آیت ا… العظمی سید عبدالحسین لاری بنیانگذار حکومت اسلامی در لارستان فارس می باشد.

منبع: http://mashahirlor.blogfa.com/category/3


نوشته شده توسط ...:: رضـا رضايي ::... در ۹۲/۰۷/۲۴ و ساعت 18:7


مطالب پيشين

به امید ظهورش صلوات
نقشه هوایی سرنجلک
رواتُربَک _ گیاهی درحال نابودی با خاصیت دارویی
اصطلاحات مشترک لری و فارسی -3
اصطلاحات مشترک لری و فارسی -2
اصطلاحات مشترک لری و فارسی -1
کلیپ زیبای لُری (به نام او خدا که لُر آفرید)
برای آنانی که ...!؟؟
خفن‌ ترین جک‌ها
از پشت کوه آمده ام


درباره
دوستان عزيز سلام
این وبلاگ جهت معرفی و پاسداری از زبان ، فرهنگ ، آداب و رسوم غیور مردان لــر بخصوص روستای سرنجلک راه اندازی شده است.در این راه ، دست یاری به سوی همه هم ولایتی و هم زبونی های خود دراز می کنیم و دستان گرم و مهربان شما عزیزان را صمیمانه می فشاریم.
بندیر نظرات شما خوبان هستیم.

rrezaei083@yahoo.com


لوگوي ما

..:: معرفی روستای سرنجلک ::..

ساعت


جستجوصفحه اصلي | پست الکترونيک | اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه | لينك آر اس اس | طراح قالب

Edite By : Reza Rezaei